Rozmiary okularów

Jeśli nie wiedzą Państwo w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar okularów, poniżej przedstawiamy opis jak w bardzo prosty sposób zmierzyć poszczególne parametry oprawki oraz soczewek, aby mieć pewność, że dany model będzie możliwie najlepiej dopasowany.

Większość modeli okularów posiada rozmiar wstęplowany na zauszniku. Warto sprawdzić swoje poprzednie okulary, i jeśli idealnie pasowały, użyć zapisanych tam parametrów do wybrania rozmiaru spośród oferowanych przez nas oprawek. 

                                          

  • Oznaczenie 54 w przypadku oprawki z zdjęcia oznacza szerokość soczewki: mierzony w poziomie, w najszerszym miejscu może wynosić od 35 mm do 62 mm;
  • Środkowy numer 16 to rozmiar mostka, a dokładniej odległość między soczewkami; może on wynosić od 12 mm do 26 mm;
  • Ostatni numer 145 oznacza długość zauszników i może wynosić od 120 mm do 170 mm;

    Warto również zmierzyć szerokość samych oprawek, aby uniknąć dobrania zbyt wąskich, lub zbyt szerokich oprawek w stosunku do kształtu twarzy. W tym wypadku odmierzamy szerokość również w najszerszym miejscu.

    Ponieważ wszystkie oprawki mierzone są w milimetrach, parametry w wybieranych oprawkach powinny być zbliżone, jednak dopuszczalne są niewielkie rozbierzności:
  • Szerokość soczewki - jeśli soczewki w Państwa poprzednich okularach mają wymiar 51, to nowe mogą różnić się o 2 mm, czyli posiadać rozmiar pomiędzy 49 - 53 mm;
  • Rozmiar mostka (SBF) - w tym wypadku różnica wymiaru w stosunku do oprawek, do których Państwo się odnoszą, może wynosić maksymalnie 1 mm. Jeżeli poprzednie mierzą 16 mm, to nowe muszą zmieścić się w przedziale 15 - 17 mm. W przypadku oprawek metalowych z ruchomymi noskami, różnica może wynosić 2 mm, czyli w przedziale 14 - 18 mm. Skrót SBF oznacza "standardowy rozmiar mostka" (standarized bridge fitting) i określa właściwy rozmiar mostka, tak by okulary mogły zmieścić się na nosie. Rozmiar wdrukowany na zauszniku mierzy jedynie najmniejszą odległość między soczewkami.  Należy więc zwrócić uwagę na rodzaj oprawy, gdyż ramki z taką samą długością mostka, mogą znacząco różnić się rozmiarem, w zależności od kształtu soczewek oraz grubości oprawki.
  • Długość zausznika - Najlepiej, aby zauszniki posiadały tą samą długość co poprzednie, dobrze dobrane okulary. Jeśli jednak występuje różnica, to nie powinna ona wynosić więcej niż 5 mm, czyli odnosząc się do rozmiaru zauszników z naszego zdjęcia poglądowego (145 mm), przedział musi się zamknąć pomiędzy 140 - 150 mm.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz okulary w oryginalnych kształtach i kolorach, dostępne w różnych rozmiarach. Jesteśmy pewni, że znajdziesz coś dla siebie!

Okulary przeciwsłoneczne: https://www.rajsoczewek.pl/przeciwsloneczne
Okulary korekcyjne: https://www.rajsoczewek.pl/okulary-korekcyjne