Rozmiary okularów
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar okularów, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jak w bardzo prosty sposób zmierzyć poszczególne parametry oprawki oraz soczewek, aby mieć pewność, że Twoje nowe okulary będą możliwie najlepiej dopasowane.
Większość modeli okularów ma rozmiar wstęplowany na zauszniku. Jeśli Twoje obecne okulary są idealnie dopasowane, sprawdź ich parametry i kieruj się nimi podczas wybierania rozmiaru spośród oferowanych przez nas oprawek.
Na powyższym zdjęciu czerwonym kółkiem zaznaczony został rozmiar okularów. Składa się on z trzech części – dwóch liczb dwucyfrowych oraz jednej trzycyfrowej. Oto co oznacza każda z nich:
- Pierwszy numer (54 w przypadku oprawki ze zdjęcia) oznacza szerokość soczewki mierzoną w poziomie, w najszerszym miejscu. Może wynosić od 35 mm do 62 mm;
- Środkowy numer (16 w przypadku oprawki ze zdjęcia) to rozmiar mostka, a dokładniej odległość między soczewkami. Może wynosić od 12 mm do 26 mm;
- Ostatni numer (145 w przypadku oprawki ze zdjęcia) oznacza długość zauszników i może wynosić od 120 mm do 170 mm.
Warto również zmierzyć szerokość samych oprawek, aby uniknąć dobrania zbyt wąskiego lub zbyt szerokiego modelu w stosunku do kształtu i rozmiaru twarzy. W tym wypadku odmierzamy szerokość również w najszerszym miejscu.
Ponieważ wszystkie oprawki mierzone są w milimetrach, parametry w nowych okularach powinny być zbliżone, jednak dopuszczalne są niewielkie rozbieżności. Ponownie posłużmy się parametrami oprawki ze zdjęcia:
- Szerokość soczewki (Lens Width) – to odległość od lewej do prawej strony jednego szkła okularowego. Im jest ona większa, tym większe pole widzenia w poziomie. Jeśli soczewki w Twoich obecnych okularach mają rozmiar 54, to nowe mogą różnić się o 2 mm, czyli mieć wymiary między 52 a 56 mm.
- Rozmiar mostka (SBF) – Skrót SBF oznacza „standardowy rozmiar mostka” (standarized bridge fitting) i określa taki rozmiar mostka, który umożliwia zmieszczenie się okularów na nosie. Rozmiar wstęplowany na zauszniku oznacza jednak najmniejszą odległość pomiędzy soczewkami. Z tego względu należy zwrócić uwagę na rodzaj oprawy, ponieważ w zależności od kształtu soczewek i grubości oprawki ramki o takiej samej długości mostka mogą znacząco różnić się rozmiarem.
Różnica w rozmiarze mostka w porównaniu do obecnych oprawek może wynosić maksymalnie 1 mm. Przykładowo jeśli w obecnych okularach wynosi on 16 mm, to w nowych powinien miesić się w przedziale 15-17 mm. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli mamy do czynienia z oprawkami metalowymi z ruchomymi noskami – w takim przypadku różnica może wynosić 2 mm, a więc rozmiar mostka powinien mieścić się w przedziale 14-18 mm.
- Długość zausznika (Temple Length) – zauszniki powinny mieć tę samą długość co w obecnych, dobrze dobranych okularach. Dopuszczalna jest pewna różnica, ale nie powinna ona wynosić więcej niż 5 mm. W przypadku zauszników ze zdjęcia poglądowego, które mają długość 145 mm, optymalny przedział wynosi między 140 a 150 mm.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz okulary w oryginalnych kształtach i kolorach, dostępne w różnych rozmiarach. Jesteśmy pewni, że znajdziesz coś dla siebie!
Okulary przeciwsłoneczne: https://www.rajsoczewek.pl/przeciwsloneczne
Okulary korekcyjne: https://www.rajsoczewek.pl/okulary-korekcyjne
Dlaczego dobór właściwego rozmiaru okularów jest tak ważny?
Dobór właściwego rozmiaru okularów jest ważny z kilku powodów. Pierwszym z nich jest jakość widzenia. Przykładowo jeśli podczas wyboru okularów zignorujemy rozstaw i wysokość źrenic (lub wykonamy pomiary błędnie), może to skutkować tzw. efektem pryzmatycznym. Polega on na odchyleniu promienia przy jego przechodzeniu przez soczewkę, co może prowadzić do bólów oczu i głowy, zaburzeń widzenia i postrzegania przestrzeni, a nawet rozwoju zeza.
Dobór prawidłowego rozmiaru okularów jest ważny także z punktu widzenia wizerunku. Każdy chce wyglądać dobrze i jest to możliwe także w okularach, ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Zbyt duże oprawki mogą dominować nad resztą twarzy i sprawiać wrażenie zsuwania się z uszu, a zbyt małe oprawki nieprzyjemnie przylegają do boków głowy lub na uszach i powodują ucisk. Jeśli okulary są dobrze dobrane, leżą wygodnie i można w ogóle zapomnieć, że mamy je na nosie.