Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe? Sprawdź od czego zacząć.

Soczewki kontaktowe to dla wielu osób bardzo wygodne rozwiązanie, które świetnie może zastąpić okulary. Idealna propozycja dla osób ceniących sobie aktywność fizyczną oraz niezależność. W jaki sposób dobrać właściwe soczewki kontaktowe? Jak z nich korzystać i czy soczewki są bezpieczne dla oczu? Podpowiadamy, od czego zacząć.
 

Czy soczewki to rozwiązanie dla każdego?

Stwierdzenie wady wzroku i konieczność noszenia okularów to dla wielu osób ogromny problem, który dość mocno utrudnia codzienne życie. Czy w takiej sytuacji można jednocześnie właściwie dbać o wzrok nie rezygnując z dotychczasowych aktywności? Oczywiście, wystarczy wybrać soczewki. Mimo wielu mitów krążących na ich temat, to rozwiązanie dla wszystkich. Należy jednak właściwie dopasować wariant soczewek do stwierdzonej przez okulistę wady wzroku, aby cieszyć się komfortem, jaki niesie ze sobą noszenie soczewek kontaktowych.

Dużą zaletą jest fakt, że dzięki soczewkom można korygować zarówno krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz inne wady, jak np. astygmatyzm.

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

Najważniejszą zasadą jest to, że każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z soczewkami powinien skorzystać z pomocy specjalisty. Soczewek nie można dobierać na własna rękę, dlatego w pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację u okulisty lub optometrysty, który pomoże dopasować wariant adekwatny do wady wzroku.

Dobór soczewek to podstawa, ale równie ważne jest ich prawidłowe zakładanie i zdejmowanie. Podczas wizyty specjalista udzieli wszystkich niezbędnych instrukcji, przekazując najważniejsze informacje dotyczące również właściwego przechowywania i konserwacji soczewek.

Jeśli soczewki będą właściwie zakładane oraz stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, to ryzyko związane z nieprzyjemnymi dolegliwościami czy powikłaniami zostanie całkowicie wyeliminowane.

Czy astygmatyk może nosić soczewki?

Astygmatyzm jest szczególną wadą wzroku, która wymaga wykorzystania w korekcji szkieł cylindrycznych. Istotą problemu jest nieregularny kształt rogówki. Czy osoby zmagające się z taką wadą mogą nosić soczewki? Oczywiście, jednak należy pamiętać, że są to specjalne soczewki toryczne, dopasowane indywidualnie i bardzo precyzyjnie.

Nie każdy wie, ale soczewki kontaktowe to dla astygmatyków dużo lepsze rozwiązanie niż tradycyjne okulary, pozwalają bowiem wyeliminować problemy związane ze zniekształceniem obrazu, jaki powstaje w efekcie ruchów głowy, poprawiania okularów itp.

Soczewki toryczne charakteryzują się specyficzną budową, są bowiem nieco grubsze u dołu, co sprawia, że nie przekrzywiają się one podczas noszenia.

Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe?

Wielu rodziców, których dzieci zmagają się z wadą wzroku zastanawia się czy dziecko może nosić soczewki kontaktowe? A jeśli tak, to od jakiego wieku? W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych, które ograniczałyby noszenie soczewek u najmłodszych pacjentów. Zasada jest jednak taka, jak w przypadku dorosłych - soczewki muszą być dobrane przez specjalistę. Okulista lub optometrysta oceni wówczas indywidualne możliwości korzystania przez malucha z soczewek, jednocześnie udzielając rodzicom instrukcji, niezbędnych do prawidłowego korzystania z soczewek.

W niektórych przypadkach soczewki kontaktowe wykorzystywane są nawet u niemowląt. Specjaliści zalecają jednak, że jeśli nie ma wyraźnych wskazań medycznych to nie należy spieszyć się z soczewkami. Trzeba pamiętać, że w pierwszych latach życia to na rodzicu ciąży odpowiedzialność za dopilnowanie właściwej higieny i dbania o soczewki.

Gdzie kupić soczewki?

Soczewki to produkt, który wchodzi w bezpośrednia interakcję z okiem, które jest wyjątkowo wrażliwe. Dlatego też decydując się na noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów koniecznie trzeba dobrać właściwy wariant soczewek, korzystając w tym celu z pomocy i wiedzy specjalistów (optometrysta, okulista). Druga kluczową kwestią jest zakup kolejnych soczewek. Trzeba pamiętać, że muszą one być stosowane ściśle z zaleceniami producenta, wymieniane i przechowywane zgodnie z wytycznymi. Tylko wtedy soczewki są bezpieczne dla oka oraz odgrywają swoją rolę. Wybierając kolejne soczewki należy zwracać uwagę na ich jakość, zamawiając je i kupując od znanych producentów, korzystając z oferty sprawdzonych sprzedawców.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię